1.2.2025 Jak vyrobit klobouk.

Jak vyrobit klobouk.

Ušít si vlastní klobouk na míru se může zdát jako náročný úkol, ale s profesionálním vedením zkušeného mistra oboru je to zcela reálné.

Stačí jen navštívit kurz pro Kloboučníky a Modistky v Modistiské škole v Praze .

Co vás čeká?

Během dvoudenního kurzu si každý účastník vytvoří svůj originální klobouk, který bude dokonale sedět a odrážet jeho osobní styl.

Příprava je klíčová a odborný mistr kurzu je vždy po ruce, aby zajistil, že se vše učastník kurzu chápe a zvládá. „Každý si svůj klobouk vytváří sám, ale samozřejmě jsme tu, abychom pomohli s technickými kroky a poskytli odborné rady,“

Celý proces výroby klobouku je rozdělen do několika fází. Za dva dny lze vyrobit skvělý plstěný klobouk. I když něktéré složitější modely, jako jsou velké sisalové fascinátory nebo složitější autorké návrhy, mohou zabrat i tři čtyři dny.

„Vždy se pozorně naslouchám představám našich klientů. Každý přichází s určitou vizí, kterou společně rozvíjíme. Nejprve si povídáme o představě, poskládáme si moodboard a ladíme detaily,“ . K tomu patří také výběr materiálu – vždy pracujeme jen s nejkvalitněším materiálem. Používá se králičí plst, sisal nebo sláma , ale na přání lze pracovat i s netradičními materiály.

Na každém stehu záleží

Trpělivost a pečlivost jsou při tvorbě klobouku zásadní. Kladen je také důraz na preciznost vypracování, dbám na to, aby každý detail byl zhotvený pořádně. Každý první klobouk vyrobený studentem v našem ateliéru pod mým vedením na kurzu působí vždy profesionálně a dokonale padne.

Po příchodu na kurz začínáme s přípravou a výběrem materiálu a barvy. Poté, co se naučíme jak brát míru a určit velikost půjdeme vybrat tvar a velikost dřevěné formy. Dřevěná forma a pro výrobu kobouku zásadní a nezbytné vybavení. Pak jehla a náprstek a nezapomínejme na žehličku a páru.

Po základním úvodu do řemesla , přichází na řadu samostná práce .

Během celého procesu výroby se účastníci učí všechny potřebné řemeslné techniky, jako je ruční šití, parní tvarování, začitění a všití potního pásku .

Druhý den následují finální úpravy a dokočení. Každý klobouk se ručně dozdobuje podle vkusu tvůrce – mohou to být různé stuhy, krajky, peří ,kůže nebo třeba vintage doplňky .

„Je úžasné vidět, jak se z kusu materiálu stává jedinečný módní doplněk,“

Byl to skvělý zážitek a velký relax. Teď už vím, jaký je to pocit nosit klobouk, který jsem si sama vytvořila,“
-Zdeňka Uhrová-

Jakmile je klobouk hotový, zbývá již jen závěrečná kontrola a finální doladění detailů.

Nakonec si každý svůj výtvor vyzkouší a může si jej hned odnést domů.

„Byl to skvělý zážitek a velký relax. Teď už vím, jaký je to pocit nosit klobouk, který jsem si sama vytvořila,“ s těmi to slovy odchází každý , kdo si řemeslo kloboučník , nebo modistka vyzkouší.

Kurz šití klobouků v Atelieru Jeruzalémská v Praze není jen o poctivém řemesle, ale také o radosti z tvorby, kreativitě a možnosti vyjádřit svůj jedinečný styl.

Každý si z kurzu odnese spokojený a nadšený nejen nový klobouk, ale i cenné dovednosti a krásné vzpomínky.

zajímá Vás více co se děje v Kloboučnické dílně ? sledujte náš instagram

(115)