Určitě jste si všimli našeho miniseriálu o nevšední technice chainmaille neboli kroužkování. A pokud jste si již přečetli, co chainmaille vlastně znamená, zjistili, jak ty malé prťavé potvůrky zkrotit a získali zkušenosti, pak jste se určitě i zasnili nad tím, co všechno byste mohli vyrobit. A po návodu na Japonské květy vám dnes přinášíme další návod na trochu náročnější „kytičky“, vyrobené poupravenou technikou „Helm Chain“.

Tak teď už si jen zajistěte klid, pusťte si nějakou pěknou hudbu a s chutí do toho!

Na pár náušnic potřebujete:

Uvádím velikosti, ze kterých jsou vyrobeny náušnice na fotkách. Vyrobit si je samozřejmě můžete i z jiných velikostí, jen je vždy důležité zachovat poměr tloušťky kroužků, aby výsledné náušnice držely tvar a aby vůbec bylo možné je vyrobit.

Připravte si kroužky. 8 větších kroužků zavřete a 4 otevřete. Všechny malé kroužky otevřete.


Spojte dva zavřené velké kroužky dvěma malými a napojte další dva velké kroužky stejně, jako na obrázku:Teď už začnete tvořit vzor náušnic. Dva velké kroužky na konci „řetízku“ si rozevřete a protáhněte nový otevřený kroužek skrz prostřední dva velké kroužky tak, že bude obepínat dva malé kroužky na konci. To opakujte i na druhé straně.

Znovu napojte další dva velké kroužky:

A doplňte prostřední kroužek stejně jako u 3. kroku:


Nyní už se nám rýsuje samotný Helm Chain. Kdybyste nadále pokračovali, vytvoříte náramek nebo náhrdelník. My si ale vyrábíme náušničky, proto ohneme řetěz do čtverce a krajní velké kroužky spojíme malými kroužky:

Nakonec musíme provléci poslední velký kroužek tak, aby obepínal malé kroužky stejně jako ostatní:

A máme hotovo. Teď už stačí jen připevnit náušnicové háčky a nadělat mnoho parády :-)Líbí se vám? A chcete víc?

Podívejte se, jak mohou být tyto zdánlivě jednoduché kytičky variabilní: